Özgürlük Meydanı Kiev’in ana meydanıdır. Ukraynaca söylenişi Maidan Nezalejnosti, 10. YY’a kadar ormanlık bir alandı, o dönemde Yüksek Koru diye adlandırılıyordu. 10. YY itibari ile ağaçlar Kiev’in inşasında ev yapımında kullanılmak üzere kesildi ve büyük bir ova şeklinde boş bir alan ortaya çıktı. Kiev’in girişinde hayvanların otlatıldığı ve Kiev’e gelen elçi, tüccar ve kervanların beklediği bir ova olarak kulanılıyordu ve Keçi ovası diye adlandırıldı.

18. YY’a kadar bu şekilde kullanıldı. 18. YY sonlarında meydan geniş bir ova halindeyken, buraya şehre giriş surlarının inşasına karar verildi. 18. YY sonlarında büyük surlar inşa edildi ve eski tarihi şehre giriş imkanı veren üç kapıdan biri olan Lyadskie Girişi inşa edildi, 1833 yılında meydandaki surlar gibi giriş kapısı da yıkıldı. 19. YY Krestatik Caddesi’nin ana cadde statüsüne kavuşmasıyla meydan da Kiev şehrinin ana meydanı ünvanına kavuştu.

Günümüzde Kiev Özgürlük Meydanı hem tarihi hem de tarih yazan bir meydan konumundadır. 1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için gösteriler ve toplantılar aylarca bu meydanda yapıldı ve sonunda meydandaki Ukrayna Halkının isteği gerçekleşti. Bu şekilde Ukrayna’nın Rusya’dan ve Beyaz Rusya’dan ayrılıp bağımsız ülke konumuna geldi.

İkinci tarih yazması ise 2004 başkanlık seçimlerinden sonra yine Ukrayna Halkı bu meydanda toplanması ve seçim sonuçlarını aylarca burda toplanıp protesto ederek, dünyaca ünlü Turuncu Devrimi bu meydanda gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu yüzden dünya üzerinde yakın tarihin yazıldığı ender noktalardan birisidir. Günümüzde büyük bir alışveriş merkezi, özgürlük heykeli, Kiev’in kurucularının heykeli ve şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak bu meydanda bulunmaktadır.