Yurtdışı Eğlence TurlarıYurtdışı Eğlence Turları
Şifreni mi Unuttun?

Pattaya Seyahat Rehberi

Pattaya Şehir
 • Tayland
 • Pattaya
 • 22.2 km²
 • Ort 28°C
 • +7
 • Baht
 • Tayca
 • 110 bin
 • Okyanus her kıyı kentte olduğu gibi, evet kirli. Ama 40 dakikalık mesafedeki Koh Samui adasında turkuazın en parlağını bulabiliyorsunuz. Muhteşem peyzaj düzenlemeleri ve farklı meyveleri ile aklınızı başınızdan alıyor. Bunun yanı sıra ağzınız açık dehşet içinde sokakta kırıtan dönmeleri izlerken kadın ve erkek farkının olmadığı farklı bir gezegende de kendinizi hissedebilirsiniz. Güzellikler ve çirkinlikler hep iç içe yaşıyor, nerden baktığınız ve ne görmek istediğiniz önemlidir.

  author-image
  Deniz K
 • Walking Street'in hemen ortasında, Hot Tuna bar diye bir rock bar var. Yolunuz düşerse uğrayın. Tayland'da böyle bir canlı müzik olabiliyor mu diye dibiniz düşerken bir bira da benim için içersiniz.

  author-image
  Ali Y
 • Tayland'ın kendi halindeki balıkçı kasabası iken sonradan popüler bir sayfiye ve seks turizm cenneti haline gelmiş bir belde. Çok nemli bir havaya sahip. Geceleri Walking Street'te yürürken bol bol go go barları ve yaşlı avrupalı turistlerin yanlarında genç kızlarla veya lady boylarla -ki tayland'lı kadınlardan kat kat güzeller- gezerken görürsünüz. Gitmişken şöyle bir gezip görmeli. Fuhuş kısmına gelince aidsin dünyada en yaygın olduğu ülkelerden ve şehirlerinden birinde olduğunuzu unutmayın.

  author-image
  Hikmet Z

Pattaya Hakkında Genel Bilgiler

Pattaya, Güney Asya’nın en çok turist çeken Tayland’ın en popüler şehirlerinden birisidir. Her yıl altı milyondan fazla turist çeken Pattaya, Tayland’ın başkenti Bangkok’un 150 km güney doğusunda yer alır.

Tayland para birimi Baht'tır (THB). Kamboçya ve Laos gibi komşu ülkelerinin aksine, dolar ile ödeme yapmak çok yaygın sayılmaz. Ama paranızı döviz bürolarında kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Uluslararası telefon kodu +66 ve zaman dilimi GMT +7 (Türkiye’den 7 saat ileride). Tayland’dan uluslar arası arama yaparken numaranın başına 001+ ülke kodu (alternatif olarak 004, 005, 006, 007, 008 veya 009) girildiğinde daha ucuza arama yapılabilmektedir.

18. Yüzyılların sonlarında yaklaşık 8-12 milyon kişinin yaşadığı Bangkok (Krung Thep) 1939’da ismi Tayland olarak değişen eski Siyam’ın başkenti olmuş. Kültürel ve etnik çeşitliliğine rağmen (Lao, Khmer ve diğer etkiler) Taylandlılar birçok yöresel ve etnik lehçeler de dâhil olmak üzere bir Tay dili altında birleşmişlerdir.

Pattaya, 1950’ler kadar sessiz sakin bir balıkçı kasabasıyken, şimdilerde yılda yaklaşık 7 milyon ziyaretçisi ile Tayland’ın en popüler turistik yeri. 2008’de 6 milyon kişinin ziyaret ettiği şehre, 2011’de 7 milyon kişi gitmiş. (Kaynak: Tayland Turizm Birliği)

1960’lardan beri devam eden iki yıllık kalkınma sürecinin sonunda 1978 yılında Pattaya şehir statüsü kazandı ve artık kendini yönetebilen, yönetim kadrosu ve valisi olan bir kent halini aldı. Pattaya, toplamda 200km² ‘lik bir alana sahip ve bunun yaklaşık 50km²’si kara; geri kalan 150km2’lik alan ise popüler Mercan Adası olarak da bilinen Koh Larn’ı da kapsayan adalardan oluşuyor.

Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden birisi songthaew adı verilen pikaplarla sağlanmaktadır. Şehir içerisinde ulaşım için ayrıca Tuk-Tuk isimli araçlar kullanılmaktadır. Uzak Doğu ülkelerinde sık tercih edilen tuk-tuk motorsikletlerin gelişmiş versiyonudur. Şehre gelen turistler için ekonomik ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Pattaya Açık Hava Etkinlikleri

Pattaya aktiviteler konusunda çok fazla seçenek sunmaktadır.

Pattaya Gezilecek Yerler

Pattaya içerisinde ve çevresinde gezilebilecek çeşitli tapınaklar, manzara noktaları, hayvanat bahçeleri ve eğlence parkları bulunuyor. Bu yerleri rehberimizden alabileceğiniz günübirlik turlarla gezebilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz araba veya motosiklet kiralayarak kendiniz de gezebilirsiniz. Ancak dikkatli olmakta fayda var, Pattaya’da oldukça yoğun bir trafik mevcut.

1. Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth)
Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth) Pattaya ve Naklua plajları arasında deniz kıyısında bulunan bu görkemli tapınağın yapımına 1981 yılında başlanmış ancak halen tamamlanmamıştır. Metal çivi kullanılmadan antik teknikler kullanılarak inşa edilen ahşap tapınak Tay, Çin, Khmer ve Hint dini ikonografileri ile dekore edilmiş. 08.30-17.00 saatleri arasında her yarım saatte bir ücretsiz tapınak turları düzenleniyor. 11.30 ve 15.30 saatlerinde ise geleneksel Tay dnası gösterileri düzenleniyor.

2. Ripley ile İster İnan İster İnanma (Ripley’s Believe It Or Not)
Ripley ile İster İnan İster İnanma Dünyanın dört bir köşesinden toplanmış garipliklerin sergilendiği Ripley ile İster İnan İster İnanma galerisi ziyaretçileri şaşkına çeviriyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 380 baht – Çocuk 280 baht
Çalışma saatleri: 11.00-23.00

3. Pattaya Tepesi Manzara Noktası ve Phra Bat Tapınağı (Khao Pattaya ve Wat Khao Phra Bat)
Pattaya Tepesi Manzara Noktası Pattaya ve Jomtien plajları arasındaki bu tepeden Haad Pattaya’nın yarım ay şeklindeki plajını tüm güzelliği ile görebilirsiniz. Tepede ayrıca Wat Khao Phra Bat adında bir Budist tapınağı bulunuyor.

4. Buda Tepesi ve Phra Yai Tapınağı (Khao Phra Tamnak ve Wat Phra Yai)
Buda Tepesi ve Phra Yai Tapınağı Pattaya’nın en yüksek yerlerinden biri olan Khao Phra Tamnak’ın tepesinde devasa Buda Heykeli ve Konfüçyüs’e adanmış Çin stili bir tapınak bulunuyor.

Buradan Jomtien plajının şahane manzaralarını görmek de mümkün.

5. Sualtı Dünyası (Underwater World)
Sualtı Dünyası (Underwater World) Asya’daki modern ve en büyük akvaryum olan Sualtı Dünyasında yaklaşık 2500 deniz canlısı bulunuyor. Akvaryum Mercan Resifi, Köpekbalığı-Vatoz Bölümü ve Dev Siyam balıkları olmak üzere üç kısımdan oluşur. Başta köpekbalıklarının beslenmesi olmak üzere beslenme saatleri oldukça ilgi çekici. Girişte bulunan bir havuzdaki çeşitli deniz canlılarına dokunmak da mümkün.

Giriş Ücreti: Yetişkin 500 baht – Çocuk 300 baht
Çalışma saatleri: 09.00-18.00

6. Mini Siam
Mini Siam Dünyanın en ünlü minyatür parklarından biri olan Mini Siam’da hem Tayland’ın, hem de diğer ülkelerin ünlü yapılarının 1:25 ölçeğinde modelleri yer alıyor.

Parktaki öne çıkan modellerden bazıları Bangkok’taki Kraliyet Sarayı, Kamboçya’daki Angkor Wat ve Paris’teki Eyfel kulesi.

Giriş Ücreti: Yetişkin 200 baht – Çocuk 120 baht
Çalışma saatleri: 07.30-22.00

7. Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği (The Million Years Stone Park ve Crocodile Farm)
Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği Yüzlerce timsaha ev sahipliği yapan bu çiftlikte birbirinden ilginç timsah gösterilerini izleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli hayvan türlerini, 1 milyon yıl yaşında ağaçları ve ilginç kaya çeşitlerini ve görebileceğiniz devasa bir park da bulunuyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin 300 baht – Çocuk 150 baht
Çalışma saatleri: 08.30-17.30

8- Nong Nooch Tropik Bahçesi ve Kültürel Köyü (Nong Nooch Tropical Garden ve Cultural Village)
Nong Nooch Tropik Bahçesi Botanik bahçelerine, şelalelere, geleneksel Tay stili evlere, fil gösterilerine ve günde 4 kez sahnelenen kültür şovlarına ev sahipliği yapan bu devasa park gününüzü dolu dolu geçirmek için ideal. Giriş Ücreti: 500 baht
Çalışma saatleri: 09.00-17.00

9- Sriracha Kaplan Hayvanat Bahçesi (Sriracha Tiger Zoo)
Sriracha Kaplan Hayvanat Bahçesi Dünyanın kaplanlara ayrılmış en büyük hayvanat bahçesi olan Sriracha’da yüzlerce kaplanı görebilir, yavru kaplanları kucağınıza alıp fotoğraf çektirebilirsiniz. Bu hayvanat bahçesinde 400 kaplan, 10,000 timsah, filler ve onlarca değişik hayvan türü bulunuyor.

Ayrıca Sriracha’da belirli saatlerde oldukça heyecanlı kaplanlı ve timsahlı gösteriler de oluyor. Giriş Ücreti: 200 baht
Çalışma saatleri: 08.30-18.00

10- Anek Kuson Sala (Viharn Sien) Tapınağı
Anek Kuso Sala Tapınağı Bu görkemli Çin tapınağında 300’den fazla heykel ve sanat eseri bulunuyor. Tapınakta tarihi kişilerin heykellerinin yanı sıra Budist, Konfüçyanist ve Taoist tanrıların heykelleri de bulunuyor.

Giriş Ücreti: 70 baht
Çalışma Saatleri: 08.30-17.30

Pattaya Kültür, Tarih ve Coğrafyası

imageframe-image

Pattaya Kültürü

Geleneksel olarak Tayland halkının temel kültürün de büyük bir parçası olan kıdeme dayalı hiyerarşi anlayışı vardır. Bu en belirgin şekilde Tay selamlaşmasının el sıkmak olarak değil de “Wai” ile yapılmasında görülür. Tayland geleneklerinde el sıkışmaya yer yoktur. Tayland’lılar daha çok “Wai” selamını kullanırlar: İki ellerinin avuçlarını birleştirirler ve parmaklar yukarı bakar şekilde göğüslerinde tutarlar, ve başlarını hafifçe eğerler. Genel kural olarak genç birisi yaşlı birini önce selamlamalıdır. Daha genç veya sosyal olarak daha alt kademede olan birisinin her zaman saygı gereği daha önce eğilmesi gerekir. Ne kadar alt kademedeyse, başını o kadar fazla eğer.

Pattaya Tarihi

Bir zamanlar ufacık bir balıkçı köyü iken şimdilerden ülkenin en büyük turist merkezlerinden biri haline gelmiştir. Gece hayatı bakımından ise dünyanın en önemli destinasyonları arasında yer almaktadır. 1960’ların başlarında keşfedilmesinden bu yana, Pattaya sadece Krallığın en önemli turizm merkezlerinden biri olmakla kalmayıp aynı zamanda bir çok kültürün tek bir yerde toplandığı hızla büyüyen bir şehir olmuştur.
imageframe-image
imageframe-image

Pattaya Coğrafyası

Pattaya, Kasım-Şubat arasında sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemlidir. Haziran’dan Ekim’e kadar olan zamanlarda ise yağmurludur.
Pattaya Gece Hayatı

Pattaya Gece Hayatı

Pattaya gece hayatı, şehrin popular turizminin en önemli ayağını oluşturuyor. Sokaklar her akşam neşeli turist kalabalıkları ile dolup taşmaya başlıyor. Akşam üstü gün batımı ile başlayan Pattaya geceleri, bar ve diskoteklerde sabaha kadar sürüyor. Barların, Pattaya gece hayatında önemli bir yeri vardır. Ve bu barları şehrine her köşesinde görmek mümkün.

Tavsiye: Eğer uzun kalmayı düşünüyorsanız, veya emekli olup yerleşmeyi düşünüyorsanız, neden basit Tayca öğrenmeyesiniz ki? Hatta sadece kızlarla eğlencesine biraz muhabbet edebilmek için öğrenilebilir.

Pattaya Alangkarn, Tiffany Show ve Alcazaar shovları ile ünlüdür. Kendi alanlarında benzersiz olan bu danslar dünyaca ünlüdür.

Pattaya’da, 1500’den fazla bira barı bulunuyor. Barlarda çalışan kızların çoğu Tayland’ın fakir bölgesi olan Kuzey Doğu Tayland’dan geliyor. Yoksulluk içerisinde yaşayan yaşlı anne ve babalarına, belki de çocuklarına para göndererek onları yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirmeye çalışıyorlar.

Kendilerinden iki kat yaşlı olan farang erkek arkadaşlarıyla evlenme ve hayatını kurtarma hayali kuruyorlar. Burada sadece kadın fahişeler değil aynı işi gören erkek fahişeler de turizm endüstrisinin hizmetindedir.

2013 yılı itibariyle Pattaya GoGo barlarının sayısı 80’i geçmiş durumda ve Walking Street başta olmak üzere birçok sokakta bulabilirsiniz. Pattaya gece hayatı eğlencesinin baş aktörlerinden olan GoGo barlar klimalı, ortasında dans platformu ve seksi elbiseler ya da bikiniler giymiş birbirinden güzel dansçı kızlarla dolu yerlerdir. Tayland’ın çoğu mekânlarında ki tuhaf seks şovlarına gösterilen yoğun ilgiye rağmen, gerçek anlamda seksi olan tamamen çıplak dans gösterileri de A-GoGo barlarında halen devam ediyor.

Pattayada Popüler Barlar

 
FLB Bar
547/34, M. 10, Soi BJ, Walking Street Pattaya
 
Goodfellas
Walking Street, Yakuza Burger'in Yanı
 
Maxie’s Bar
Soi 16, Walking Street'in Sonu, Pattaya
 
Moulin Rouge
Walking Street, King Seafood Restoranın üst Katı, Pattaya
 

Pattaya da Popüler Gece Klübleri

 
Sweethearts A Go-Go
98/14 Walking Street, Pattaya
 
Tony’s Entertainment Complex
139, Walking Street, Pattaya
 
Lucifer Disko TK
Soi Diamond on Walking Street, Pattaya
 
Club Insomnia
Walking Street 56, Pattaya

Sonuçları Sırala:

10% İndirim

Park Otel Kharkov
Kharkiv Ukrayna

1 yorum

Kharkov’un Park Hotel’i, iş ve eğlence için ideal olan ve çeşitli kategoride 91 odadan oluşan Ekonomi + ’dan SuperLuxe kadar konaklama imkanını sunmaktadır.

Gecelik Fiyat69€ SEÇ