Yurtdışı Eğlence TurlarıYurtdışı Eğlence Turları
Şifreni mi Unuttun?

Ukrayna Seyahat Rehberi

Ukrayna Haritası
 • Ukrayna
 • 605 km²
 • Ort 15°C
 • +38
 • Grivni
 • Rusça & Ukraynaca
 • 46.5 milyon

Ukrayna Hakkında Genel Bilgiler

605 km2 ile Avrupanın ikici en geniş ülkesidir(Rusyanın Avrupadaki bölümünden sonra). Toprak bütünlüğü olarak dünyanın en büyük 46. ülkesidir.

Doğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Macaristan, Slovakya ve Polonya güney batısında Romanya ve Moldova, güneyinde ise Karadeniz bulunmaktadır.

Ukrayna yarı başkanlık sistemiyle yönetilen bir devlettir. Başkenti ve en büyük şehri Kievdir. Ülkenin nüfusu son dönemlerde göçlerden sonra 46.500 milyondur nüfüsün %78 Ukraynalı %14 Rus %8 ise diğer milletlerdir (Tatar,Ermeni,Azeri,Almandır) Bağımsızlığından sonra ülkede resmi dil olarak Ukraynaca kullanılmaktadır.

Nüfusun en yoğun olduğu yerler, sanayinin ağırlıkta olduğu doğudaki Donetsk, Lugansk, Dnepropetrovsk ve Harkov bölgeleridir. Ancak son dönemde yaşanan çatışmalardan dolayı bölgeden ciddi bir nüfus kaybı yaşandı.

Başkent Kiev yaklaşık 2,9 milyon, Harkov 1,6 milyon, Odessa yaklaşık 1 milyon nüfusa sahiptir.

Ukrayna dünyada yeraltı zenginliklerinin çeşitliğinin en fazla olduğu ülkelerden biri. Bunlardan başlıcaları kömür, petrol, doğalgaz, demir, nikel, manganez, titanyum, kükürt, kaolin, grafit, uramyum, krom ve altın.

1887 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve II.Dünya Savaşı sonrası Sovyet bilim adamları tarafından yapılan ölçümlere göre, Ukrayna’nın batısındaki Zakarpatya Bölgesi’ne bağlı Rahov kasabası, Avrupa’nın coğrafi merkezi kabul ediliyor.

Ukrayna Ekonomisi

Ukrayna SSCB'den ayrıldıktan sonra atıl kalmıştır. Daha sonra bu fabrikalar özeleştirilme sonucu zenginlere satılmıştır. Verimli topraklarından dolayı Ukrayna ekonomisi tarıma dayanmıştır. Ama WTİ kanunlarına göre bu malları Avrupaya satmaktadır. Türkiyeden tekstil, giyim ürünleri, sebze meyve ithal eder, demir çelik ve bitkisel yağlar ihraç etmektedir. Kişi başı milli gelir 7422 dolar(2014 verileri) Ekonomisi gelişmekte olan ülkelerdendir.

Ukrayna Kültürü, Tarihi ve Coğrafyası

imageframe-image

Ukrayna Kültürü

Geleneksel olarak Tayland halkının temel kültürün de büyük bir parçası olan kıdeme dayalı hiyerarşi anlayışı vardır. Bu en belirgin şekilde Tay selamlaşmasının el sıkmak olarak değil de “Wai” ile yapılmasında görülür. Tayland geleneklerinde el sıkışmaya yer yoktur. Tayland’lılar daha çok “Wai” selamını kullanırlar: İki ellerinin avuçlarını birleştirirler ve parmaklar yukarı bakar şekilde göğüslerinde tutarlar, ve başlarını hafifçe eğerler. Genel kural olarak genç birisi yaşlı birini önce selamlamalıdır. Daha genç veya sosyal olarak daha alt kademede olan birisinin her zaman saygı gereği daha önce eğilmesi gerekir. Ne kadar alt kademedeyse, başını o kadar fazla eğer.

Ukrayna Tarihi

Coğrafi konumu ve verimli topraklarından dolayı bir çok devlet tarafından yurt edinilmiştir .(Avrupa Hun, İskitler, Kıpçak Türkleri, Hazarlar, Peçenekliler, Oğuzlar, Osmanlı Devleti) himayesi altına girmiştir. Bölgede 9 yy ortalarında Slav hareketleri görülmüştür. Kiev'i bir Viking boyu Hazar Kağanlığından almıştır söz konusu topraklar Kiev Knezliğinin bir parçası haline gelmiştir. Böylece tarihte bir Slav devletinin temelleri atılmıştır. Kiev Knezliğinin yıkılışından sonra Ukrayna 1500 yıllara Litvaya ve Lehisten yerli devletleri arasında mücadelelere şahit olmuştur. 1500 yıllarda ise Ukraynadaki kendisine Kazak diyen halk (eski Türkçede özgür insan). Tam olarak Ukrayna devleti 1648 yılında Lehistan devletine karşı ayaklanması soncu Boğdan Khmehytsky kurulmuştur. İlerleyen yıllarda Rusya Lehistan ve Osmanlı Devletlerinin çekişmesi sonucunda Rusya galip gelerek neredeye Ukraynanın tamamını fethetmiştir. 1919 yılında Bolşevik ihtilalinin ardından SSCB kurulmuştur. Bağımsız Ukraynanın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuktur.
imageframe-image
imageframe-image

Ukrayna Coğrafyası

604 km2 yüz ölçümü ve 2.8 km kıyı şeridi ile Ukrayna, dünyadaki en geniş 46. ülkedir. Tamamı Avrupa'da olan en geniş ülke ve Avrupa'daki en geniş ikinci ülkedir.

Sonuçları Sırala:

10% İndirim

Otel Newport
Dnipropetrovsk Ukrayna

0 yorum

Newport Otel'in odaların da şık mobilyalar, geniş pencereler ve yumuşak halılar bulunmaktadır. Süitler ve junior süitler butik tarzda dekore edilmiştir. Tüm odalarda düz ekran TV ve minibar, özel banyolarda ise bornoz ve terlik mevcuttur ve ücretsizdir.

Gecelik Fiyat45€ SEÇ

Sonuçları Sırala:

15% İndirim

Dnipropetrovsk Turu 23 Oct 2016 - 24 Oct 2020

kişi başı399€
 • Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Otelde Konaklama
 • Transfer Hizmetleri
 • Rehberlik Hizmeti
 • Gece Kulüpleri Turu